14 Şubat Sevgililer gününe yaklaşırken Kar hediyelerde farklılık

14 Şubat Sevgililer gününe yaklaşırken gelen Kar/kış hediyelerde farklılık yarattı

Sevgililer gününde en çok tercih edilen hediye Kar’ın ve soğukların geri gelişiyle sıcak tutacak ürünlerde oldu

Yaklaşan "Sevgililer Günü" dolayısıyla tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de alışveriş çılgınlığı devam ediyor. Sektör haline gelen 14 Şubat Sevgililer Günü'nün, ekonomide yaklaşık 2 milyar liralık bir hareketlenme oluşturması bekleniyor.

Sevgililer Günü'nün tarihi yüzyıllar önceye dayansa da "iki gönül bir olunca samanlık seyran olur" sözünün tarihe karıştığı dönemde aşıklar, aşkının büyüklüğünü göstermek için çiçekçilere ve mağazalara koşuyor.

Sektör temsilcileri, kredi kartları ile geçmiş yıllarda yapılan harcamalar dikkate alındığında yeme-içmeden çiçeğe, takıdan tekstile kadar tüketim sektöründe yaklaşık 2 milyar liralık bir hareket yaratacağını tahmin ediyor.

Açıklamalarda bulunan Heradimda.com yönetim kurulu başkanı Banu Kaya,  her yıl olduğu gibi bu yıl da Sevgililer Günü haftasında ciddi bir hareketlilik yaşandığını söyledi. Özellikle ülke çapında sıcaklığın düştüğü şubat ayı ilk çeyreğinde hediyelerin giyim üzerine yoğunlaştığına, kendi sektörlerinde en çok bayanlara alınan ve sıcak tutan panduf, ev botu gibi hayvan figürlü ve şirin hediyeliklerin ilk sıraya yerleştiğine dikkat çekti. “Şu anda alışveriş sektöründe memnun edici bir hareketlilik var, fakat hediye alışverişi genelde son güne bırakılıyor. Bu nedenle 14 Şubat'ta alışverişin pik yapacağını düşünüyoruz" diye konuştu.

"Seni seviyorum" demek ucuz değil

"Seni seviyorum..." 14 Şubat Sevgililer Günü'nde, pek çok kişi tarafından bu mesajı vermenin asırlardır tercih edilen, güzel, romantik ve mütevazı yöntemi olan gül verme, küçümsenmeyecek bir mali yükü de getiriyor. Tek bir gülün fiyatı bile 7,5 liradan başlarken, 14 Şubat'ta bu fiyatın iki katını aşacağı belirtiliyor.

Kişiye özel hediyeler

14 Şubat'ta fark yaratmak isteyenler için de yüzlerce alternatif bulunuyor.

Kişiye özel foto baskılı yap-boz, kişinin isminin işli olduğu gömlek, çorap, atkı...vs, mesajlı kurabiye ve çikolatalar, kişiye özel içecekler bunlardan sadece birkaçı...

Tarihi 3. yüzyıla dayanıyor

Sevgililer Günü'nün tarihi 3. yüzyılda Aziz Valentine'nin gizlice kıydığı nikahlara dayanıyor. MS 3. yüzyılda Roma İmparatoru Claudius II, ordusunu güçlendirmek için genç erkeklerin evlenmesini yasaklamış. Rivayete göre bu yasağa karşı gelen Aziz Valentine, gizli nikahlar düzenleyerek gençleri evlendirmeye devam etmiş.

 

İhanetin karşılığını canıyla ödeyen Aziz Valentine MS 270 yılında 14 Şubat'ta idam edilmiş. Bu nedenle her yıl 14 Şubat Sevgililer günü olarak kutlanıyor.

sevgililer gunu

Heradimda.com Online Terlik Merkezi © 2017
Altyapı: OpenCart-TR